Hakkında

Amaç ve Kapsam

İstanbul Gedik Üniversitesi ve Gedik Eğitim Vakfı’nın düzenlemiş olduğu, “GEVKATEK Ulusal Kaynak Kongresi ve Sergisi” ile akademik ve endüstriyel boyutta, geleneksel ve yenilikçi bilgiyi araştıran, kullanan ve geliştiren tüm paydaşların aynı çatı altında buluşması ve uzman katılımcılarla kaynak sektöründe bilime, kaliteye ve ekonomikliğe katkı sağlanması hedeflenmiştir.

Aynı veya farklı tip, geleneksel ve yeni nesil malzemelerin kullanılmasında, uluslararası standardlara göre ve kaynaklı imalatlarda istenen kalitenin elde edilmesi çerçevesinde, bir yandan malzeme sorunlarını irdelemek, diğer yandan kullanılan kaynak teknolojilerindeki sorunları ele almak amacıyla, bu kongre ve serginin düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Otomotiv, gemi ve savunma sanayileri başta olmak üzere, sağlıktan, gıdaya, elektronikten kimyaya kadar kullanılan malzemelerin kaynaklı konstrüksiyonlarında tercih edilen veya zorunlu olarak kullanılan malzemelerin kaynak kabiliyetlerinin tartışılması, geleneksel ve yeni nesil malzeme/yöntem ilişkilerinin ortaya konması, deneysel ve endüstriyel süreçlerin irdelenmesi, kongrenin temelini kapsamaktadır.

Ayrıca kaynaklı birleştirmelerde kullanılan yeni nesil yardımcı yöntemler; yazılım-simülasyon ve robotik sistemler , yarı veya tam otomasyon süreçleri ile ortaya çıkan sonuçlar da kaynak kongresinde ele alınacak konular içinde yer alacaktır.

Kongrenin amacı, bir yandan akademik ve endüstriyel araştırma ve uygulama örnekleri ile akademisyen ve sektördeki mühendisleri biraraya getirmek, diğer yandan, malzeme-yöntem-konstrüksiyon üçgeninden çıkan sorunların ele alınması ve bu sorunların çözümünü teorik ve pratik yönden yorumlayarak, çeşitli malzeme gruplarının kaynak kabiliyetini ortaya koymaktır.

Kaynaklı imalatta istihdam edilen operatörlerin, ara elemanların, kaynak teknikerlerinin ve kaynak mühendislerinin görev tanımları, sorumlulukları ve iş sağlığı güvenlikleri konuları da kongre konuları içinde ele alınacaktır.

Doç. Dr. Mustafa KOÇAK
GEVKATEK Yürütme Kurulu Başkanı